تبلیغات
شیمی زابل ورودی89 - نوبل شیمی 2010

  بنابر اعلام  كمیته نوبل  ریچارد هیك 79 ساله آمریكایی از دانشگاه دلویر، ای چی نگیشی ژاپنی الاصل و 75 ساله از دانشگاه پوردو و آكیرا سوزوكی ژاپنی الاصل 80 ساله از دانشگاه هوكایدوی ژاپن به دلیل توسعه و ابداع روشی در شیمی ارگانیك كه به محققان امكان بازساخت مواد و تركیباتی با پیچیدگی های بسیار بالاو قابل مقایسه با پیچیدگی تركیبات طبیعی را می دهد، به طور مشترك برنده جایزه سال 2010 شیمی اعلام شده اند.

شیمی ارگانیك یا كربن مبنا، پایه حیات به شمار می رود و مسوول رفتارهایی است كه طبیعت در موارد مختلفی از رنگدانه های گیاهان گرفته تا سم مارها و باكتری هایی كه می توانند میكروب ها را از بین ببرند، از خود نشان می دهد.

     برای آن كه بتوانیم چنین تركیباتی را به طور مصنوعی و با دقت و همان كیفیت و پیچیدگی نمونه های طبیعی بازسازی كنیم، نیازمند روشی هستیم كه بتوانیم مولكول های كربن را به ترتیبی كه می خواهیم آرایش دهیم. روش ابداعی این 3 دانشمند در این زمینه باعث تحول جدی شده است و كاربردهای وسیعی در زمینه های صنعتی تا پزشكی پیدا كرده است.

     در جریان كنفرانس مطبوعاتی اعلام برندگان تماس تلفنی با دكتر ناگیشی برقرار شد و او به سوال های چند نفر از خبرنگاران پاسخ داد.  وی درباره این كه آیا انتظار این موضوع را داشت، گفت: من از شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدم و به نوعی شوكه شدم. در حقیقت فكر نمی كردم این تلفن خبر بردن نوبل را به من بدهد، اما از نیم قرن پیش زمانی كه برای ادامه تحصیل به آمریكا آمدم درباره این جایزه رویاپردازی می كردم؛ وقتی اولین بار با چند نفر از برنده های نوبل در دانشگاه ملاقات كردم، فهمیدم كه این جایزه یك واقعیت است. راستش بردن این جایزه  یکی از رویاهای واقع بینانه من بودم. البته هیچ وقت هدف اصلیم نبوده است اما می دانستم اگر کار خوبی بکنم آنگاه این جایزه ممکن است یکی از نتایج آن کار خوبم باشد.

وی همچنین درباره سود کارهایش برای مردم گفت:‌‌ شیمی ارگانیک که ما توسعه داده ایم دارای قابلیت های کاربردی بی نظیری  در زمینه های وسیعی است ما می توانیم با روشی متفاوت و ساده تر ساختارهای ارگانیک را بسازیم که می تواند از صنعت نمایشگرهای تلوزیون تا داروها تاثیر گذار باشد.
طبقه بندی: فقط شیمی، علمی،

تاریخ : یکشنبه 7 اسفند 1390 | 10:21 ق.ظ | نویسنده : ابوالفضل رخشانی اول | نظرات