تبلیغات
شیمی زابل ورودی89 - سنتز نانوساختارهای نقره با استفاده از زیست‌ بسپارها
سنتز نانوساختارهای نقره با استفاده از زیست‌ بسپارها در دانشکده شیمی  دانشگاه  صنعتی شریف

دکتر علی پورجوادی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در این رابطه گفت: امروزه، فناوری نانو به واسطه كاربرد بسیار گسترده مواد و ساختارهای نانومقیاس به سرعت در حال رشد و توسعه است و پژوهش در زمینه سنتز و كاربرد نانو ذرات فلزی در بالاترین سطوح پژوهش‌های نانو قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، این استاد دانشکده شیمی گفت: به دلیل قدرت منحصر به فرد نانو ذرات نقره در نابود كردن باكتری‌ها و قارچ‌ها، سنتز سبز این نانو مواد در محیط‌های عاری از عوامل سمی بسیار مهم و حیاتی است تا بتوان آن‌ها را به سادگی در محیط‌های زیستی از جمله بدن انسان به كار گرفت. لذا به تازگی كشف شده است كه خواص ضد باكتری نانو ذرات نقره می تواند به شكل آن‌ها (كروی، مكعبی، هرمی، میله ای، لوله ای و غیره) وابسته باشد.
دکتر پورجوادی ادامه داد: هدف از این پژوهش، سنتز نانو ذرات نقره با اشكال مشخص به منظور مطالعه اثر شكل بر فعالیت ضد باكتری آن‌هاست.
در سنتز نانو ذرات نقره با این روش، زیست بسپارها (از جمله پروتئین‌ها و پلی ساكاریدها) به عنوان عوامل پایداركننده نانوذرات به كار گرفته شده‌اند.
پروتئین‌هایی از قبیل ژلاتین یا آلبومین و پلی‌ساكاریدهایی از قبیل كاراگینان یا آلژینات برای سنتز نانوذرات نقره به كار گرفته می‌شوند و سپس اثر شكل نانوذرات در خواص ضد باكتری آن‌ها مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.
نتایج اولیه این پژوهش‌ها به سنتز نانو ذرات نقره با ساختارهای كروی، مكعبی و میله‌ای با خواص ضد قارچ و باکتری بسیار قوی منجر شده است.
طبقه بندی: خودمونی ها، فقط شیمی، علمی،

تاریخ : یکشنبه 7 اسفند 1390 | 10:19 ق.ظ | نویسنده : ابوالفضل رخشانی اول | نظرات